Vysádzať stromky nestačí

28.07.2023

Lesom pomáhať treba, ale len vysádzať stromky nestačí. Vysadeným sadeniciam treba venovať niekoľko rokov pozornosti a starostlivosti, kým vyrastú z hustej buriny, odolajú tlaku hladnej zveri a stanú sa z nich stromy, ktoré už netreba "vodiť za ručičku".

Zamestnanci spoločnosti Hengstler navštívili podolínske mestské lesy v rámci firemnej akcie Day of caring (Deň pomoci komunite) prvý krát v roku 2021. Prvé dva roky dobrovoľne čistili okolie chodníka Sovia poľana a tento rok sme spoločne pomáhali sadeniciam vysadeným pri jarnom zalesňovaní. Vysokú burinu sme zašľapávali a kosili, aby sadeniciam nebránila v raste a v zime ich nepriľahla a nezadusila. Pomoc dobrovoľníkov z Hengstleru bola o to užitočnejšia, že na vybranej ploche už raz, zhruba pred dvadsiatimi rokmi, mladý les zanikol. Sadenice prerástla hustá lieska, pod ktorou nezostal živý ani jeden stromček. Aby sme na lesnú pôdu opäť vrátili horu, ktorá bude plniť všetky svoje funkcie, liesku sme odstránili a vysadili sme štyritisíc bukov, jedlí a smrekovcov. Aj vďaka pomoci dobrovoľníkov majú teraz malé stromky vytvorené parádne podmienky pre svoj rast.

Ďakujeme priatelia, o rok sa dúfam v rovnakom poraste vidíme opäť a budeme spolu sledovať ako vaše užitočné aktivity pomáhajú lesu rásť.

Ing. Pavel Homola