Profil spoločnosti
Spoločnosť Lesy mesta Podolínec s.r.o.
Spoločnosť bola založená v apríli roku 2016 na základe uznesenia mestského zastupiteľstva v Podolínci. Do funkcie konateľa spoločnosti bol schválený Ing. Pavel Homola. (Uznesenie z zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Podolínci dňa 21.4.2016.pdf (179 kB)).
Lesný majetok Mesta Podolínec o rozlohe približne 2300 hektárov sa nachádza v severnej časti mestského chotára, ale aj v iných katastrálnych územiach mimo mesta ako Mníšek nad Popradom, Pilhov, Veľký Sulín, Veľká Lesná, Toporec, Vyšné Ružbachy. Lesné hospodárske celky mesta Podolínec patria do lesnej oblasti Spišskej Magury a Ľubovnianskej vrchoviny. Lesy mesta Podolínec susedia s rôznymi urbárnymi a pozemkovými spoločenstvami, štátnymi lesmi, cirkevnými a vojenskými lesmi.
Lesné porasty na ploche približne 2300 ha sú prevažne v 5. až 6. lesnom vegetačnom stupni ihličnatých lesov. Ihličnaté dreviny, prevažne jedľa a smrek tvoria vyše 70% plochy lesných porastov. Z listnatých drevín prevláda buk, vtrúsene javor a jaseň. Lesný podrast je tu chudobný a tvorí ho čučoriedka, Čermeľ lesný, kyslička, plavúň, papraďorasty, machy a mnoho iných druhov, ktoré sú charakteristické pre smrekové lesy. Z kvetov môžeme spomenúť aspoň horec jarný, šafran Heufellov, soldanelku horskú, poniklec biely a jesienku. V lesoch žije bežná karpatská zver. Z poľovnej je to jeleň, srnec, diviak. Z dravcov sa tu potulujú líšky, vlky, medvede, rys ostrovid, v listnatých a zmiešaných lesoch žije divá mačka, z malých dravcov žije v tejto oblasti kuna lesná i kuna skalná. Pri rieke Poprad môžeme vidieť kačice divé, volavky a iné vodné vtáctvo. Vzácne, ale v oblastiach sú aj bocian čierny a volavka popolavá. Žijú tu aj dravé vtáky, ako sokoly, myšiak hôrny, jastrab krahulec a iné a aj mnohé sovy.
Obhospodarovanie lesných porastov je závislé od ich zaradenia do kategórie lesa.
Mesto Podolínec má lesné porasty zaradené do kategórií:
- lesy hospodárske: cca 2226 ha
- lesy ochranné: cca 80 ha
Organizačne je plocha mestských lesov rozdelená do štyroch lesných obvodov:
- LO-01 Veľká Lesná - k.ú.: Veľká Lesná, Toporec
- LO-02 Javor - k.ú.: Podolínec, Nižné Ružbachy
- LO-03 Plontana - k.ú.: Vyšné Ružbachy
- LO-04 Skalná - k.ú.: Mníšek nad Popradom - Kače, Medzibrodie, Závodie, Veľký Sulín
Činnosť:
- Zabezpečenie všetkých úloh, ktoré vyplývajú z programu záchrany a zachovania genofondu lesných drevín.
- Zakladanie, pestovanie, výchova, obnova a ochrana lesov v záujme ich zachovania a zveľadenia pri rešpektovaní ich diferencovaného obhospodarovania s cieľom zabezpečenia produkčných a ostatných funkcií lesov.
- Zabezpečenie dôslednej hygieny lesných porastov, ochranných opatrení pri mimoriadnych udalostiach a účinnej ochrannej služby v lese.
- Výkon ťažby dreva v lesných porastoch vrátane približovania, manipulácie a dopravy dreva.
- Predaj surového dreva, sortimentov a iných lesných výrobkov - čačina, vianočné stromčeky.
- Výstavba a údržba chodníkov, ciest, robotníckych a turistických prístreškov a iných stavieb potrebných pre obhospodarovanie Mestských lesov.
- Zabezpečenie lesotechnických meliorácií a iných opatrení na vylepšenie funkcií lesov a úrodnosti lesnej pôdy.
- Zabezpečenie odbornej správy lesov a trvalo udržateľného hospodárenia.
- Zabezpečovanie osobitných úloh pri tvorbe a ochrane životného prostredia.
- Prevádzkovanie a údržba chaty Kyčora.
Prioritné dlhodobé úlohy spoločnosti:
- Zabezpečiť ekologickú stabilitu porastov v dlhodobom horizonte.
- Diverzifikovať priestorovú štruktúru lesa.
- Udržať dostatočné zásoby jedle v horných etážach dospelých porastov pre budúcu prirodzenú obnovu a vznik odolných viacetážových porastových štruktúr.
- Zabezpečiť primerané zastúpenie jedle v porastoch prvej vekovej triedy.
- Predčasne obnovovať rozpadajúce sa zanedbané prebierkové porasty podsadbami a ochranou existujúceho prirodzeného zmladenia.
- Zabezpečiť naštartovanie produkcie dreva v porastoch v rekonštrukcii, s nízkym prírastkom a porastené lieskou.
- Reflektovať nevyhovujúci stav ciest, odvodňovacích telies, budovať chýbajúce odrážky.
- Garantovať plnenie stratových mimoprodukčných funkcií lesa, hlavne rekreačnej.