Svetový deň životného prostredia - spojenie ľudí s prírodou
SVETOVÝ DEŇ ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA si pripomíname už vyše štyridsať rokov. Oslavuje sa každoročne 5. júna. Po prvý raz bol vyhlásený v roku 1972 na prvej konferencii Organizácie spojených národov (OSN) o životnom prostredí v Štokholme pod heslom Je len jedna Zem. Celosvetovo sa oslavuje od roku 1973. Cieľom tohto dňa je zvyšovať povedomie o vplyve života a práce ľudí na životné prostredie a vyzývať ich, aby sme našu planétu chránili a spoločným úsilím aktívne prispievali k uvážlivému využívaniu jej zdrojov.
Tento deň je taktiež spoločenskou iniciatívou, kedy sa ľudia zúčastňujú rôznych podujatí, ako sú "zelené" koncerty, literárne a výtvarné súťaže na školách, sadenie stromčekov, či rôzne recyklačné kampane. V mnohých krajinách je tento sviatok príležitosťou pre podpísanie či ratifikáciu dôležitých medzinárodných dohôd a niekedy vedie aj k vytvoreniu stálych vládnych štruktúr zaoberajúcich sa ekonomickým plánovaním a environmentálnym manažmentom.
K 2. júnu 2017 bolo zaregistrovaných už 1099 akcií na stránke: https://www.worldenvironmentday.global/how-celebrate/celebrate-together
Téma pre rok 2017
Tohtoročnou témou Svetového dňa životného prostredia je SPOJENIE ĽUDÍ S PRÍRODOU (Connecting People to Nature). Organizátori nás vyzývajú, aby sme vyšli do prírody, kochali sa jej krásou, uvedomili si, že sme jej súčasťou a že sme na nej závislí. Máme pamätať na to, že ak udržujeme našu planétu zdravú, aj my sme zdraví.
Táto myšlienka je zachytená a umocnená aj v slogane Spojení s prírodou. V dnešnom modernom svete len niektorí z nás trávia dostatok času relaxovaním v prírode a mohli tak oceniť jej vplyv na duševné zdravie. Tým, že oslavujeme Svetový deň životného prostredia obklopení prírodnou krásou môžeme znovu objaviť dôležitosť starostlivosti o životné prostredie.
Nárast ľudskej populácie a rozvoj svetových ekonomík najviac ovplyvňuje prírodné ekosystémy a druhy, ktoré v nich žijú. Odhaduje sa, že až polovica zemského povrchu je už značne poznačená ľudskou činnosťou. Väčšina druhov rastlín a živočíchov je odkázaná prežívať vo zvyškoch prírodnej krajiny. Spôsob, akým človek zamoruje ovzdušie, znečisťuje vodu, zasypáva prostredie v ktorom žije množstvom odpadkov, likviduje dažďové pralesy, lesy, mokrade, koralové útesy či rieky, má dopad hlavne na obyvateľov, ktorí sú súčasťou týchto ekosystémov.
Ochudobňovanie rozmanitosti a bohatosti Zeme so sebou prináša aj zánik možnosti objaviť nové lieky, nové druhy potravín, nové technológie a iné možnosti a služby prospešné pre človeka. Mnohé druhy hmyzu, vtákov či netopierov sú užitočné tým, že opeľujú kvitnúce druhy rastlín a poľnohospodárskych plodín, zelené rastliny "likvidujú" z atmosféry oxid uhličitý a naopak, do prostredia uvoľňujú kyslík, mokrade znižujú nebezpečenstvo záplav a čistia vodu.
Každý rok má Svetový deň životného prostredia inú hostiteľskú krajinu, kde sa konajú oficiálne oslavy. Oslavy v hostiteľskej krajine pomáhajú vyzdvihnúť problémy v oblasti životného prostredia, ktorým krajina čelí, a podporuje úsilie o ich riešenie. Tohtoročným hostiteľom je Kanada. V roku 2016 bola hostiteľskou krajinou Angola, ktorá vyzývala občanov k nulovej tolerancii pre obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi.
Zdroje informácií:
https://worldenvironmentday.global/
https://www.un.org/en/events/environmentday/background.shtml
https://www.worldenvironmentday.global/how-celebrate/celebrate-together
https://worldenvironmentday.global/en#howto
https://worldenvironmentday.global/en/how-celebrate/explore-nature-you-love-worldenvironmentday
https://www.unep.org/newscentre/canada-host-world-environment-day-2017
https://www.who.sk/medzinarodny-den/svetovy-den-zivotneho-prostredia/
https://www.harm.sk/oslavte-svetovy-den-zivotneho-prostredia-tak-ako-sa-patri/
https://www.bureauveritas.sk/home/news/events/svetovy-den-zp-2017
https://www.sopsr.sk